Kosmetiikan eläinkokeiden kielto etenee
Kosmetiikan eläinkokeet ovat takuuvarmasti tunteita kuohuttava aihe. Animalia on vuosikymmeniä tehnyt työtä kosmetiikan eläinkokeiden kieltämiseksi, ja maaliskuussa 2009 EU:ssa astuukin voimaan eläinkoekiellon seuraava askel: kaiken kosmetiikan testaaminen EU-alueella eläinkokein kielletään ja eläinkokeilla tämän jälkeen testatun kosmetiikan myyntikielto astuu voimaan, kolmea testiä lukuunottamatta. Kosmetiikkaan luetaan meikkien lisäksi esimerkiksi voiteet, shampoot ja deodorantit.
Ensi maaliskuussa kielletään sellaisten kosmetiikkatuotteiden myynti, joita tai joiden sisältämiä ainesosia on testattu myyntikiellon voimaanastumisen jälkeen eläinkokeilla kolmea, vielä sallittua testiä lukuunottamatta. Koska testauskielto astuu samaan aikaan voimaan koko EU:n alueella, voidaan nämä sallituiksi jäävät testit suorittaa ainoastaan EU:n ulkopuolella. Myyntikielto koskee kuitenkin kaikkea kosmetiikkaa, jota testataan muilla kuin näillä kolmella sallitulla eläinkokeella. Toisaalta on huomattava, että kiellot kohdistuvat vain tulevaisuudessa tehtäviin eläinkokeisiin, eivätkä "rankaise" niitä yrityksiä, jotka tälläkin hetkellä vielä tekevät tai teettävät eläinkokeita.
Testauskiellon viimeinen vaihe astuu voimaan vuonna 2013. Silloin kielletään jäljellä olevilla kolmella eläinkokeella (toksikokineettinen testi, lisääntymistoksisuustesti ja toistuvan annoksen toksisuustesti) testattuja ainesosia sisältävän kosmetiikan myynti. Vaarana on, että kielto voi kuitenkin siirtyä, jos näille kolmelle eläinkokeelle ei löydetä tieteellisesti hyväksyttyjä vaihtoehtoja. Toisaalta EU-poliitikot ovat tällä hetkellä vahvasti kiellon takana, joten toivottavasti sitä ei vesitetä myöhemminkään. Eläinsuojelujärjestöt ympäri EU:ta seuraavat tilannetta tarkasti ja tekevät kaikkensa kiellon saattamiseksi loppuun. Kosmetiikkadirektiiviin jää valitettavasti myös porsaanreikä jo markkinoilla olevan aineosan tutkimiseen eläinkokeilla poikkeustapauksessa.
Loppuvatko kosmetiikan eläinkokeet kokonaan?
![]() |
EU:n kielto on pakottanut myös esimerkiksi monet amerikkalaiset kosmetiikkayritykset ottamaan vaihtoehtoisia tutkimusmenetelmiä käyttöön, koska muuten yritykset eivät saa markkinoida uusia tuotteitaan EU:ssa. Kiellon seuraukset ulottuvat siis kauemmaksikin kuin vain EU:n sisälle. USA ei kuitenkaan ole kieltämässä kosmetiikan eläinkokeita, mutta EU:n esimerkki toivottavasti luo paineita pysyä mukana kehityksessä.
Mikä kiellossa voi sitten mennä pieleen? Kiellon kiertäminen voi olla valitettavan helppoa. Teollisuuden oma arvio on, että 80-90 % kosmetiikan käyttämistä uusista ainesosista testataan monikäyttötarkoitukseen eli yleensä lääketieteen nimiin. Moni lääkeyhtiö valmistaa myös jotakin kosmetiikkamerkkiä, jolloin kiellon kiertäminen käyttötarkoitukseen vedoten on helppoa. Samoin aukottoman valvonnan järjestäminen
viranomaisten toimesta on vielä alkutekijöissään. Jos esimerkiksi maahantuotavien kosmetiikkatuotteiden osalta luotetaan vain maahantuovan yrityksen omaan sanaan, voidaan helposti mennä metsään. Kosmetiikan eläinkokeet kun ovat yleisiä vielä muualla maailmassa.
Animalia ylläpitää Suomen osalta eläinkokeettoman kosmetiikan listaa. Vaikka kielto on hieno edistysaskel ja se tulee vähentämään kauneudenhoidon takia kärsivien koe-eläinten määrää huomattavasti, jää järjestelmään kuitenkin vielä aukkoja. Animalian ylläpitämällä listalla olevia yrityksiä valvotaan sekä raaka-aineiden että lopputuotteiden osalta, jotta eläinkokeettomuus pystytään todella varmistamaan. Myös jatkossakin listaa seuraamalla voi siis parhaiten varmistua siitä, että tuote on kehitetty täysin ilman eläinkokeita.
LAURA UOTILA / Animalia 1/09
Copyright © Animalia ry

