Toimintakertomus 2008


1.    Johdanto

  
Vuonna 2008 Animalian pääkampanjat liittyivät kananmunien tuotantoon ja turkistuotantoon. Lisäksi toimimme aktiivisesti muiden tuotantoeläinten ja koe-eläinten puolesta.

 
Aloitimme vuonna 2008 yritysyhteistyön, jonka tavoitteena oli saada kauppaketjuja huomioi-maan eläinten hyvinvointi ja oikeudet yhteiskuntavastuun osana.

 

Kesällä Animalia jalkautui jälleen kesäkiertueella yli 20 paikkakunnalle ympäri Suomen. Kiertueen teemana oli munatuotanto.

 
Syksyn aikana Animalian kampanjointi keskittyi erityisesti turkiseläimiin: Toimme esiin erityisesti supikoiratarhaukseen liittyviä epäkohtia ja Suomen jälkeenjääneisyyttä turkiseläimiä kos-kevassa lainsäädännössä.

 
Animalia osallistui koko vuoden ajan aktiivisesti eläinsuojelu- ja eläinoikeuskeskusteluun ja antoi useita kannanottoja ja lausuntoja ajankohtaisista asioista.

 

 
2.    Hallitus ja työryhmät

  

Yhdistyksen vuosikokous pidettiin 31.3.2008.
Eläinsuojeluliitto Animalian hallitus kokoontui vuonna 2008 yhdeksän kertaa.  
 
 
Vuonna 2007 Animalian hallitukseen kuuluivat:
 
 
1.    Katja Helle-Kainulainen, FM, biologi, vararehtori, liiton puheenjohtaja
2.    Minna Maarttola, DI, projektipäällikkö
3.    Joonia Streng, asianajaja, OTL
4.    Taru Uotila, suunnittelija, MMM
5.    Elina Valkama, valtiot.yo
6.    Tanja Hietamies, FM
7.    Tuomas Naakka, FM
8.    Sami Säynevirta, järjestötyöntekijä, liiton varapuheenjohtaja
9.    Kanerva Pelli, ympäristösuunnittelija, valtiot. yo
10.  Samuel Hinkkanen, hum. kand, prekari
11.  Micaela Morero, opettaja, FM

 
Taru Uotila erosi hallituksesta syksyllä 2008.

Hallituksen sihteereinä kokouksissa toimivat järjestön tiedottaja Eeva Suhonen sekä toiminnan-johtaja Kati Pulli.

Yhdistyksen toimintaa kehittivät työryhmät, jotka koostuivat työntekijöistä ja hallituksen jäse-nistä sekä vapaaehtoisista. Vuonna 2008 toiminnassa oli kampanja-, myynti-, lehti-, tiedotus-, varainhankinta-, alueosasto-, henkilöstö-, talous- ja visioryhmät.  
    
 
3. Työntekijät

 
Vuonna 2008 Eläinsuojeluliitto Animaliassa työskentelivät seuraavat työntekijät:

Kati Pulli, toiminnanjohtaja
Tarja Balding, talouspäällikkö
Eeva Suhonen, tiedottaja
Laura Uotila, toiminnanjohtajan avustaja
Aura Yliselä, projektityöntekijä
Jenni Hantula, projektityöntekijä 16.4-30.9

Lisäksi toimistolla työskenteli useita työharjoittelijoita erimittaisissa jaksoissa.
 
  
4.    Jäsenistö ja alueosastot

  
Jäseniä vuoden 2008 lopussa oli 5818, joista aktiivijäseniä 1392, kuukausittain jäsenmak-sua maksavia 902, nuorisojäseniä 169 ja ainaisjäseniä 141. Loput 3214 olivat tukijäseniä.

Virallista paikallistoimintaa vuonna 2007 oli 17 paikkakunnalla. Lisäksi toiminnassa oli 4 toimintaryhmää.  

Alueosastotapaamisia järjestettiin kaksi, Kangasalla ja Helsingissä. Lisäksi projektityöntekijä kävi vierailemassa osassa alueosastoista keskustelemassa Animalian toiminnasta ja koulutta-massa vapaaehtoisia eri toiminnan osa-alueilla.

 
5.    Talous

 
vuoden 2007 ylijäämä on 74 424,76€

 
 
6.    Toiminta
 
6.1 Koe-eläimet

 
EU:ssa valmisteltiin uutta koe-eläindirektiiviä ja Animalia työskenteli sekä tiedottaakseen direk-tiiviuudistuksesta ja nykyisen lainsäädännön epäkohdista suomalaisille että sen puolesta, että tu-leva lainsäädäntö olisi mahdollisimman eläinsuojelumyönteinen. Komissio julkaisi ehdotuksen uudeksi direktiiviksi vuoden 2008 lopulla ja Animalia antoi direktiiviehdotuksesta lausunnon maa- ja metsätalousministeriölle.

Jatkoimme työtä edistääksemme opiskelijoiden oikeutta kieltäytyä koe-eläinten käytöstä opin-noissaan. Kansainvälisen opiskelun eläinkokeisiin vaikuttavan Interniche-järjestön edustaja kävi Suomessa vierailulla. Vierailun yhteydessä järjestettiin julkinen keskustelutilaisuus sekä tapaa-misia Helsingin yliopistolla asiaan liittyen.

Animalian edustaja jatkoi Fincopan (Suomen kansallinen vaihtoehtomenetelmien yhteistyöfoo-rumi) hallituksessa. Lisäksi Animalian edustaja valittiin jäseneksi KYTÖ:ön (koe-eläintoiminnan yhteistyöryhmä). Animalia edisti näitä kanavia pitkin koe-eläinten käytön vä-hentämistä ja koe-eläinten parempaa kohtelua.

Jatkoimme työtä kansallisen vaihtoehtomenetelmäkeskuksen perustamisen puolesta. Keskuksen tarkoituksena on kehittää ja edistää eläinkokeita korvaavien menetelmien käyttöönottoa. Keskus sai rahoituksen toiminnan aloittamiseksi vuoden 2008 lopussa.

Aloitimme Suomessa kampanjan kosmetiikan Botox-valmisteen käytön vähentämiseksi. Jokai-nen Botox-erä lisää eläinkokeiden käyttöä. Aiheesta esitettiin Suomen televisiossa dokumentti. Kampanja on osa kansainvälistä kampanjaa Botox:n eläinkokeiden korvaamiseksi muilla mene-telmillä.

Lisäksi Animalia osallistui aktiivisesti kansainvälisen ECEAE-kattojärjestön toimintaan ja yllä-piti Suomessa kansainvälistä eläinkokeettoman kosmetiikan listaa. Toimimme sen puolesta, että Nepal kieltäisi apinoiden pyydystämisen ja myymisen ulkomaille koe-eläinkäyttöön.
 

 
6.2. Turkiseläimet

 
Animalia osallistui aktiivisesti Fur Free Alliance -verkoston toimintaan ja koordinoi Design Against Fur -kilpailun Suomessa. Tämä julistekilpailu järjestetään maailmanlaajuisesti ja se on tarkoitettu graafisen alan opiskelijoille. Järjestimme julistekilpailun tuloksista julistenäyttelyn Helsingissä.

Edistimme aktiivisesti suomalaisten vaateliikkeiden liittymistä kansainvälisen turkittomien liik-keiden listaan. Vuoden lopulla listaan kuului 42 Suomessa vaatteita myyvää yritystä.

Teimme kansainvälistä yhteistyötä turkistarhauksen lopettamiseksi eri maissa lainsäädännöllä. Animalian edustaja toimi Fur Free Alliance -verkoston turkistarhaustyöryhmän puheenjohtaja-na. Norjassa paljastui vuoden lopulla merkittäviä eläinsuojelulainsäädännön laiminlyöntejä tur-kistarhoilla. Animalia koordinoi Fur Free Alliance -verkoston kautta kansainvälistä toimintaa Norjan lainsäädännön muuttamiseksi.

Syksyllä käynnistimme ”Supi suomalainen” –kampanjan, jonka aloituksena järjestimme turkis-tarhausta kritisoivan läpi vuorokauden kestäneen häkkitempauksen Helsingissä. Tempauksessa Helsingin keskustaan levitettiin 200 miniatyyrihäkkiä, joissa oli tietoa turkistarhauksen epäkoh-dista. Tempaus ja sen viesti näkyi mediassa maanlaajuisesti. Lisäksi järjestimme Helsingissä kansainvälisen tempauksen, jonka tarkoituksena oli tuoda esiin Suomen turkiseläimiä suojele-van lainsäädännön jälkeenjääneisyyttä moniin muihin Euroopan maihin verrattuna. Fur Free Fridayn aikana Animalialla oli toimintaa 10:llä eri paikkakunnalla.

Seurasimme turkistarhojen saamia ympäristölupia ja teimme yhteistyötä eri tahojen kanssa nii-den rajoittamiseksi.

Toimimme myös kanadalaisten hyljetuotteiden tuontikiellon puolesta.

 
6.3. Maatalouden eläimet / kasvissyönti

 
Animalian kevään 2008 pääkampanja kulki nimellä ”Irti mun munista”, ja sen tarkoituksena oli antaa tietoa ja kannustaa ihmisiä vähentämään häkkikananmunien kulutusta. Kampanja tiedotti lisäksi kanojen hyvinvoinnista, kananmunien tuotantotavoista, kuluttajien vaikutusmahdolli-suuksista, kasviperäisistä kananmunia korvaavista tuotteista ja kananmunantuotantoon tulossa olevista lainsäädännöllisistä muutoksista. Kampanjan keskeinen osa oli saada yritykset luopu-maan häkkimunien myynnistä. Vuoden 2008 aikana Pirkka-tuotemerkki lopetti häkkikananmu-nien myynnin ja monet kahvilat ja ruokalat ilmoittivat käyttävänsä vain lattiamunia. Kampanja toteutettiin yhteistyössä SEY Suomen eläinsuojeluyhdistysten liiton kanssa ja se jatkuu vuonna 2009.

Yritysyhteistyössä keskeinen tavoite oli lisäksi saada eläinten hyvinvointi keskeiseksi osaksi yritysten yhteiskuntavastuuohjelmia. Asiaa on pidetty esillä päivittäistavarakauppaketjujen yh-teiskuntavastuukeskusteluissa yhteistyössä Päivittäistavarakauppayhdistyksen kanssa.

EU-komissio julkaisi loppuvuonna 2008 ehdotuksen säädöksestä eläinten tappamiseen liittyen. Animalia antoi ehdotuksesta lausunnon ja kävi keskustelemassa Suomen kannasta asiaan maa- ja metsätalousministeriössä.

Animalia tuki erilaisten kasvisruoan kulutusta edistävien yhteistyöprojektien toteuttamista. Näi-tä projekteja olivat esimerkiksi Tampereella elokuussa järjestetty viikonlopun mittainen Veg-fest-tapahtuma ja Helsingissä toteutettu Kasviskekkerit-tapahtuma. Tapahtumissa vieraili yh-teensä noin 1500 henkilöä.

Toimimme yhteistyössä muiden eläin- ja ympäristöjärjestöjen kanssa vuonna 2008 perustetussa Hyvän ruoan verkostossa, jonka tarkoituksena on edistää eläinkunnantuotteiden kulutuksen vä-hentämistä ympäristön- ja eläinten hyvinvoinnin vuoksi.

 
6.4. Jäsen- ja varainhankinta

 
Animalia toteutti kesäkuukausien aikana ns. face-to-face jäsenhankintaa kesäkiertueen yhtey-dessä ja erilaisissa tapahtumissa ja messuilla. Lisäksi järjestettiin Animalian lahjoittajille suun-nattu tiedotus ja tutustumisilta, jossa lahjoittajilla oli mahdollisuus kuulla ja keskustella Anima-lian toiminnasta.

Animalia aloitti yritysyhteistyön jäsenhankinnan edistämiseksi. Useat yritykset lähtivät mukaan ja antavat jatkossa Animalian jäsenille alennuksen tuotteistaan.

Animalia julkaisi testamentin tekemiseen opastavan esitteen. Esite oli erittäin kysytty.

 
6.5. Kansainvälinen toiminta

 
Jatkoimme aktiivista kansainvälistä toimintaa kattojärjestöjemme Eurogroup for Animals ja Eu-ropean Coalition to End Animal Experiments – järjestöissä sekä Fur Free Alliance ja European Coalition for Farm Animals – verkostoissa.

Järjestimme syksyllä kansainvälisen leirin Suomenlahden alueen eläinten hyvinvoinnin edistä-misestä kiinnostuneille nuorille opetusministeriön rahoituksella ja kehitimme kontaktejamme Venäjän ja Baltian alueen sekä Pohjoismaisiin järjestöihin.

 
6.6.    Muu toiminta

 
 
Vaalit

 
Toteutimme eläinsuojeluaiheisen kunnallisvaalikyselyn yhteistyössä SEY:n kanssa sekä lob-basimme eläinsuojeluaiheiden mukaan saamiseksi kunnallis- ja vuoden 2009 eurovaaliteemoi-hin.

 
Tapahtumat

 
Animalia osallistui seuraaviin tapahtumiin: Tampereen Sosiaalifoorumi ja Mahdollisuuksien to-ri, Maailma kylässä-festivaali, Ämyrock, Imatra Big Band, Ilosaarirock,
Porin Mahdollisuuksien tori ja Pori Jazz, Rauman Pitsiviikot, Kotkan Meripäivät, Faces Etno-festivaalit, Taiteiden Yö, Ympäristötoimintapäivät, Lemmikkimessut, ELMA maatalousmessut, Voittaja 2008-koiranäyttely ja Eläinmessut.
 

Pro ja anti Animalia

 
Myönsimme vuoden 2008 Pro-Animalia palkinnon A-Studiolle vuonna 2007 julkaistujen eläin-tuotannosta kertovien kuvamateriaalien ja yhteiskunnallisen keskustelun aloittamisen vuoksi ja Anti-Animalia myönnettiin Suomen hallitukselle pyrkimyksistään estää muiden Eu-maiden lainsäädännön uudistamista turkistarhauksen lopettamiseksi

 
Eläinasiafoorumi

 
Animalia järjesti yhteistyössä muiden eläinoikeus- ja eläinsuojelujärjestöjen kanssa ensimmäistä kertaa pidetyn Eläinasiafoorumin. Foorumissa esiteltiin järjestöjen toimintaa yleisölle ja keskus-teltiin ja koulutettiin vapaaehtoisia eläinten hyvinvointia ja oikeuksia edistävään toimintaan.

 
Leiri

 
Animalian kesäleiri järjestettiin elokuussa Kangasalla. Viikonlopun kestävälle leirille osallistui Animalian jäseniä eri puolilta Suomea. Leirin ohjelman painopiste oli lisätä osallistujien tietoa sekä keskustelu- ja vaikutusvalmiuksia eläinten hyvinvointiin liittyvistä aiheista.

 
7.    Nuorisotyöprojekti

 
Animalia jatkoi kevään aikana yhteistyötä Luonto-Liiton kanssa yhteisen nuorisotyöhankkeen puitteissa: Eläinten oikeudet ja ympäristönsuojelu – vaikuttamisen välineitä nuorille.

Hanke liittyi OPM:n nuorisoyksikön toimintapolitiikassa nuorten aktiivisen kansalaistoiminnan tulosalueelle. Hankeen tavoitteena oli tukea nuorten pohdintaa luonnonvarojen ja eläinten hyö-tykäytön suhteista ympäröivään yhteiskuntaan.

Hanketta jatkettiin syksyllä Animalian toimesta.

 
8.    Tiedotus

 
Tiedotimme aktiivisesti tapahtumistamme ja kommentoimme ajankohtaisia asioita. Lähetimme 42 tiedotetta vuoden aikana laajalle jakelulistalle. Animalia-jäsenlehti ilmestyi neljä kertaa vuo-den 2007 aikana. Aktiivijäsenet saivat jäsenlehden lisäksi neljä aktiivikirjettä lehtien ilmestymi-sen välillä. Uudistimme tiedotusmateriaalejamme. Uusia esitteitä painettiin lemmikkieläinten käytöstä, supikoirien tarhauksesta, kananmunantuotannosta ja kasvissyönnistä.

Osallistuimme monipuolisesti ajankohtaisohjelmiin niin televisiossa kuin radiossa ja toimimme asiantuntijalähteenä medialle. Kirjoitimme aktiivisesti mielipidekirjoituksia sanomalehtiin.

 
9.    Lopuksi

Eläinsuojeluliitto Animalian hallitus on tyytyväinen vuoden 2008 toimintaan ja saavutettuihin tu-loksiin.