Pro Animalia viihdetähdille, Anti Animalia Pekkariselle
Eläinsuojeluliitto Animalia luovuttaa Eläinten päivänä vuoden 2006 Pro Animalia –palkinnon viihdetähdille Jimi Pääkallolle, Tidjanille, Kim Heroldille ja Mehdi Younesille sekä valokuvaaja Jere Hietalalle. Tunnustuksen saavat tähdet ovat mukana Animalian Ink not mink –kampanjassa, jolla otetaan voimakkaasti kantaa yleistyviä turkissomisteita vastaan.
Jere Hietalan ottamat kampanjakuvat tullaan näkemään myös valtakunnallisina ulkomainoksina syksyn aikana.
Technicolour-yhtyeen keulakuva Jimi Pääkallo tunnetaan pitkän linjan eläinsuojelijana, joka on myös aikaisemmin ottanut kantaa eläinten hyvinvoinnin puolesta. ”Tämän kampanjan viesti on, että turkistarhausta ei enää tänä päivänä voi perustella tarpeelliseksi”, Pääkallo kiteyttää. Tyylikkäät kampanjakuvat ottanut valokuvaaja Jere Hietala tiedetään eläinten ystäväksi, joka on aiemminkin tehnyt vapaaehtoistyötä eläinten hyväksi. Myös Tidjan (Kwan-yhtye), Kim Herold (Humane-yhtye) ja ravintoloitsija Mehdi Younes seisovat vahvasti Animalian asian takana ja ovat mukana levittämässä kampanjaviestiä: Jokainen voi vaikuttaa asenteellaan ja valita yksilöllisen tavan koristaa itseään. Turkiseläinten nahkoja ei tarvita.
Tähtien esimerkillä Animalia haluaa kannustaa kuluttajia vaikuttamaan valinnoillaan ja antamaan palautetta liikkeisiin kampanjakorttien avulla. Tavoitteena on myös lisätä kuluttajien tietoa ja saada yhä useampi vaateketju sitoutumaan uuteen kansainväliseen turkittomaan merkkiin.
Vuoden 2006 Anti Animalian saa puolestaan kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen. Animalia on huolestunut tavasta, jolla Pekkarinen vastusti kesällä 2006 Ruotsin minkkilakiehdotuksen voimaantuloa. Ruotsin lakiehdotuksessa pyrittiin takaamaan minkeille lajityypillisemmät olot ja mahdollisuus liikuntaan. Animalia paheksuu toimintaa, jolla pyritään hidastamaan toisen maan pyrkimyksiä edistää eläinsuojelua.
Pro Animalia -palkintoa on jaettu vuodesta 1987 lähtien. Pro Animalia -palkinnolla Eläinsuojeluliitto Animalia haluaa antaa tunnustusta niille tahoille, jotka ovat esimerkillisellä toiminnallaan edistäneet eläinten hyvinvointia. Anti-Animaliaa jaetaan sitä vastoin tahoille, joiden toivotaan muuttavan toimintaansa eläinystävällisempään suuntaan. Huomionosoituksen voi saada yksityishenkilö, ryhmä, organisaatio tai yritys.
Lisätietoja ja Pro Animalia –haastattelupyynnöt:
- Kampanjakuviin tähdistä voi tutustua Ink not mink –kampanjasivuilla www.inknotmink.fi
- Lisätietoa kansainvälisestä turkittomasta merkistä www.animalia.fi
Toiminnanjohtaja Kati Pulli, p. (09) 720 65 910, 050 384 50 72, s-posti: kati.pulli[at]animalia.fi
Tiedottaja Eeva Suhonen, p. (09) 720 65 914, 050 302 8170, s-posti: eeva.suhonen[at]animalia.fi
Animalian tiedote 03.10.2006
