Eduskuntavaalien ehdokkaat, jotka haluavat lopettaa turkistarhauksen

Animalia pyysi eduskuntavaaleissa keväällä 2011 ehdolla olleitaliittymään Turkistarhaton Suomi -kampanjan tukijoiksi. Alta löydät listan niistä ehdokkaista, jotka halusivat antaa tukensa tavoitteellemme!

 

 

Animalia kiittää ehdokkaita, jotka ottivat Turkistarhaton Suomi 2025 -kampanjan osaksi omaa vaalityötään.

 

Seuraavat ehdokkaat ovat ottaneet kampanjabannerimme vaalisivuilleen (aakkosjärjestyksessä). Pääset katsomaan sivuja ehdokkaan nimen kautta. Bannerin voi ladata täältä.

 

Annika Aalto-Partanen, Vihreät, Kymen vaalipiiri

Jussi-Pekka Ahonen, Sosiaalidemokraatit, Pirkanmaan vaalipiiri

Tapio Ailasmaa, Vasemmistoliitto, Satakunnan vaalipiiri

Jussi Airaksinen, Vihreät, Pohjois-Karjalan vaalipiiri 

Lauri Alhojärvi, Suomen Kommunistinen Puolue, Helsingin vaalipiiri 

Taru Anttonen, Vihreät, Pohjois-Karjalan vaalipiiri

Virpi Auer, Kristillisdemokraatit, Uudenmaan vaalipiiri

Juuso Aromaa, Vasemmistoliitto, Uudenmaan vaalipiiri

Sirkku Asheesh, Vihreät, Oulun vaalipiiri

Atte Blom, Vasemmistoliitto, Helsingin vaalipiiri

Tanja Hartonen-Pulkka, Sosiaalidemokraatit, Etelä-Savon vaalipiiri

Mustafe Hagi Farah, Keskusta, Uudenmaan vaalipiiri

Janne Hakkarainen, Vihreät, Oulun vaalipiiri

Hanna Hakko, Vihreät, Pirkanmaan vaalipiiri

Paloma Hannonen, Vihreät, Keski-Suomen Vaalipiiri
Teppo Heikkilä, Vihreät, Varsinais-Suomen vaalipiiri

 


 

 

Hanna Holopainen, Vihreät, Kymen vaalipiiri

Panu Horsmalahti, Piraattipuolue, Pirkanmaan vaalipiiri

Katri Immonen, Vasemmistoliitto, Helsingin vaalipiiri

Saara Ilvessalo, Vihreät, Varsinais-Suomen vaalipiiri

Mika Isomaa, Piraattipuolue, Pirkanmaan vaalipiiri

Henrik Jaakkola, Vihreät, Helsingin vaalipiiri

Laura Jokela, Perussuomalaiset, Helsingin vaalipiiri

Teea Jääske, Suomen Kommunistinen Puolue, Varsinais-Suomen vaalipiiri

Marjukka Kaakkola, Muutos 2011, Uudenmaan vaalipiiri

Emma Kari, Vihreät, Helsingin vaalipiiri

Ida-Emilia Kaukonen, Muutos 2011, Varsinais-Suomen vaalipiiri

Jonas Kettunen, Suomen Kommunistinen Puolue, Oulun vaalipiiri

Minna Kilpala, Vihreät, Keski-Suomen Vaalipiiri

Dan Koivulaakso, Vasemmistoliitto, Helsingin vaalipiiri

Niina Koivuniemi, Vasemmistoliitto, Pirkanmaan vaalipiiri

Timo Kontio, Sosiaalidemokraatit, Helsingin vaalipiiri

Kaisa Korhonen, Vasemmistoliitto, Pohjois-Savon vaalipiiri

Joanna Kurki, Piraattipuolue, Keski-Suomen vaalipiiri

Nasu Kuuvalo, Vasemmistoliitto, Uudenmaan vaalipiiri

Sippo Kähmi, Suomen Kommunistinen Puolue, Uudenmaan vaalipiiri

Kaisa Leka, Vihreät, Uudenmaan vaalipiiri

Joonas Lepistö, Sosiaalidemokraatit, Pirkanmaan vaalipiiri

Joonas Leppänen, Vasemmistoliitto, Helsingin vaalipiiri

Pia Lohikoski, Vasemmistoliitto, Uudenmaan vaalipiiri

Hannele Luukkainen, Kokoomus, Helsingin vaalipiiri

Leo Lähde, Vihreät, Pirkanmaan vaalipiiri

Sanna Marin, Sosiaalidemokraatit, Pirkanmaan vaalipiiri

Minttu Massinen, Vihreät, Pohjois-Karjalan vaalipiiri

Tiia Meuronen, Vasemmistoliitto, Kymen vaalipiiri

Silvia Modig, Vasemmistoliitto, Helsingin vaalipiiri

Anna Moring, Vihreät, Helsingin vaalipiiri

Maria Morri, Piraattipuolue, Pirkanmaan vaalipiiri

Mirka Muukkonen, Vasemmistoliitto, Varsinais-Suomen vaalipiiri

Eveliina Mäkilä, Vasemmistolitto, Varsinais-Suomen vaalipiiri

Mari Nevalainen, Kokoomus, Uudenmaan vaalipiiri

Sari Niemi, Piraattipuolue, Uudenmaan vaalipiiri

Emilia Olkanen, Vihreät, Pirkanmaan vaalipiiri

Pasi Palmulehto, Piraattipuolue, Uudenmaan vaalipiiri

Mirjami Parant, Kristillisdemokraatit, Uudenmaan vaalipiiri

Olli-Poika Parviainen, Vihreät, Pirkanmaan vaalipiiri

Kirsi Pihlaja, Vasemmistoliitto, Helsingin vaalipiiri

Johanna Puranen, Vasemmistoliitto, Uudenmaan vaalipiiri

Maria Rajakari, Kristillisdemokraatit, Uudenmaan vaalipiiri

Juhis Ranta, Vihreät, Uudenmaan vaalipiiri

Raisa Ranta, Vasemmistoliitto, Satakunnan vaalipiiri

Sara Sajaniemi, Vihreät, Pohjois-Savon vaalipiiri

Tuomas Santakallio, Piraattipuolue, Keski-Suomen vaalipiiri

Miriam Sato Ramirez, Vasemmistoliitto, Keski-Suomen vaalipiiri

Sini Savolainen, Vasemmistoliitto, Etelä-Savon vaalipiiri

Mikko Siitonen, Vihreät, Etelä-Savon vaalipiiri

Niina Simanainen, Vihreät, Keski-Suomen vaalipiiri

Otto Simola, Vihreät, Oulun vaalipiiri

Anni Sinnemäki, Vihreät, Helsingin vaalipiiri

Reija-Riikka Stenbäck, Vihreät, Uudenmaan vaalipiiri

Jari Suominen, Vasemmistoliitto, Varsinais-Suomen vaalipiiri

Leo Stranius, Vihreät, Helsingin vaalipiiri

Aino Syrjänen, Kristillisdemokraatit, Pohjois-Savon vaalipiiri

Pentti Tiusanen, Vasemmistoliitto, Kymen vaalipiiri

Tero Toivanen, Vasemmistoliitto, Keski-Suomen vaalipiiri

Taro Turtiainen, Vasemmistoliitto, Varsinais-Suomen vaalipiiri

Ville Vasko, Vihreät, Satakunnan vaalipiiri

Julia Vatanen, Vasemmistoliitto, Etelä-Savon vaalipiiri

 

 

Lisäksi Animalia kiittää seuraavia ehdokkaita siitä, että he kannattavat tavoitetta turkistarhauksen lopettamisesta Suomessa vuoteen 2025 mennessä.

 

 

 

Helsingin vaalipiiri

Uudenmaan vaalipiiri 

Varsinais-Suomen vaalipiiri

 

Satakunnan vaalipiiri

Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri  

 

 

Hämeen vaalipiiri   

 

Pirkanmaan vaalipiiri

 

Kymen vaalipiiri

 

Etelä-Savon vaalipiiri

Pohjois-Savon vaalipiiri

 

Pohjois-Karjalan vaalipiiri

 

 

Vaasan vaalipiiri
Keski-Suomen vaalipiiri

 

 

 

Oulun vaalipiiri

Lapin vaalipiiri  

 

 

Helsingin vaalipiiri                

 

Zahra Abdulla, Vihr.

Riku Ahola, Vas.

Tomi Ahosilta, M11

Outi Alanko-Kahiluoto, Vihr.

Lauri Alhojärvi, SKP

Ahto Apajalahti, PP

Paavo Arhinmäki, Vas.

Atte Blom, Vas.

Verna Castren, Vihr.

Susanna Haapalainen, SDP

Pekka Haavisto, Vihr.

Yrjö Hakanen, SKP

Kimmo Helistö, Vihr.

Fatbardhe Hetemaj, Kok.

Kristiina Ilmarinen, PS

Katri Immonen, Vas.

Satu Immonen, PP

Sirkku Ingervo, Vihr.

Henrik Jaakkola, Vihr.

Laura Jokela, PS

Tarja Kantola, SDP

Emma Kari, Vihr.

Reijo Katajaranta, STP

Dan Koivulaakso, Vas.

Timo Kontio, SDP

Marko Kosunen, Vihr.

Tuuli Kousa, Vihr.

Vesa Lappalainen, Kesk.

Jussi-Petteri Lappi, SKP
Joonas Leppänen, Vas.

Tiina Lintunen, Vas.

Hannele Luukkainen, Kok.

Janina Mackiewicz, RKP

Silvia Modig, Vas.

Anna Moring, Vihr.

Husein Muhammed, Vihr.

Henrik Nyholm, Vas.

Mikaela Peth, KD

Kirsi Pihlaja, Vas.

Raoul Plommer, PP

Mari Puoskari, Vihr.

Mikko Rauhala, PP

Nasima Razmyar, SDP

Jukka Relander, Vihr.

Martina Reuter, Vas.

Johanna Sandberg, RKP

Petri Sarvamaa, Kok.

Anni Sinnemäki, Vihr.

Riitta Skoglund, Vihr.

Osmo Soininvaara, Vihr.

Kaj Sotala, PP

Leo Stranius, Vihr.

Johanna Sumuvuori, Vihr.

Toni-Petri Tiilikainen, PP

Erkki Tuomioja, SDP

Sanna Vesikansa, Vihr.

Anna Vuorjoki, Vas.

Thomas Wallgren, SDP

Georg Henrik Wrede, RKP

Ville Ylikahri, Vihr.

 

Uudenmaan vaalipiiri         

 

Tero Aaltonen, Vas.
Juuso Aromaa, Vas.

Virpi Auer, KD

Tuija Brax, Vihr.

Taija Chanth, PP

Antero Eerola, Vas.

Tiina Elo, Vihr.

Merikukka Forsius, Kok.

Au Frosterus, Vihr.

Jens Gellin, Vihr.

Mustafe Hagi Farah, Kesk.

Erja Hakkarainen, Vihr.

Antti Hartikainen, Vas.

Soili Haverinen, KD

Sami Heikkilä, Vas.

Heikki Hiilamo, Vihr.

Jari Ihonen, Vihr.

Hannu Ikonen, IPU

Timo Juurikkala, Vihr.

Arja Juvonen, PS

Marjukka Kaakkola, M11

Kirsi Kanerva-Poranen, Vihr.

Sirpa Kauppinen, Vihr.

Johanna Karimäki, Vihr.

Jyrki Kasvi, Vihr.

Kimmo Kiljunen, SDP

Tuula Korhonen, Vas.

Anniina Kostilainen, Vihr.

Pirkko Kotila, Vas.

Risto Kuisma, SDP

Nasu Kuuvalo, Vas.

Marja Kyyrö, PS

Sippo Kähmi, SKP

Elina Laavi, Kok.

Saana Lehto, PS

Kaisa Leka, Vihr.

Armi Lindell, Vas.

Pia Lohikoski, Vas.

Ilkka Luoma, IPU

Janne Länsipuro, Vihr.

Mikko Mäkelä, Vihr.

Mari Nevalainen, Kok.

Sari Niemi, PP

Paula Nordström, Vihr.

Ann Nylund-Mällinen, RKP

Pasi Palmulehto, PP.

Mirjami Parant, KD

Johanna Puranen, Vas.

Tuomo Railo, Vihr.

Maria Rajakari, KD

Juhis Ranta, Vihr.

Mari Rantanen, SDP

Reko Ravela, Vas.

Marko Reinikainen, Vihr.

Jere Riikonen, KD

Kaisa Saarikorpi, Vihr.

Sini-Pilvi Saarnio, Vihr.

Jussi Saramo, Vas.

Ana María Gutiérrez Sorainen, Vihr.

Reija-Riikka Stenbäck, Vihr.

Corinna Tammenmaa, RKP

Joni Tarvainen, PP

Jani Toivola, Vihr.

Kari Uotila, Vas.

Maarit Uusikumpu, Vas.

Marissa Varmavuori, Vas.

Annenina Vilkman-Halme, Vas.

Johanna Värmälä, SDP

Said Yusuf, Vihr.

 

 

Varsinais-Suomen vaalipiiri

 

Ahmed Al Chibib, SDP

Li Andersson, Vas.

Monika Antikainen, Vihr.

Anita Birstolin, Vihr

Piia Elo, SDP

Eeva-Johanna Eloranta, SDP

Hansi Harjunharja, Vas.

Teppo Heikkilä, Vihr.

Heikki Hölttä, Vihr.

Saara Ilvessalo, Vihr.

Teea Jääske, SKP

Pentti Kallio, Vas.

Camilla Kantola, SKP

Matti Kapanen, Vas.

Annika Karvonen, Vas.

Ida-Emilia Kaukonen, M11

Jiri Keronen, M11

Riitta Koskimies, Vihr.

Petri Lagus, PP.

Elias Laitinen, Vas.

Annika Lapintie, Vas.

Sanna Lovén, Vas.

Ville-Veikko Mastomäki, Vihr.

Mirka Muukkonen, Vas.

Eveliina Mäkilä, Vas.

Tapani Niemi, Vas.

Ville Niinistö, Vihr.

Maria Pinjanainen, PP

Taru Pätäri, SDP

Elina Rantanen, Vihr.

Niina Repo, Vihr.

Pirjo Rinne, Vas.

Antti Sandberg, SKP

Jari Suominen, Vas.

Anu Taivainen, Vihr.

Saska Tuomasjukka, Vihr.

Taro Turtiainen, Vas.

Jukka Vornanen, Vihr.

Martti Wallasvaara, Vihr.

Jyrki Yrttiaho, Vas.

 

 

Satakunnan vaalipiiri

 

Tapio Ailasmaa, Vas.

Anne Bland, Vihr.

Jaana Heininen, Vas.

Outi Kontio, Kok.

Heikki Kruus, Vihr.

Anne Liinamaa, Vihr.

Marika Nirhamo, Vihr.

Veijo Puhjo, Vas.

Raisa Ranta, Vas.

Esa Rintala, Vihr.

Jukka Rintala, IPU

Piia Risku-Myllyharju, Vihr.

Susanna Ruponen, Vas.

Katja Syvärinen, Vas.

Hannes Tiira, SDP

Ville Vasko, Vihr.

Maria Väkiparta, Vihr.

 

 

Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri

 

 

 

Hämeen vaalipiiri

 

Tarja Filatov, SDP

Sami Hietanen, Vihr.

Sirkku Hilden, SDP

Jukka Ilmonen, Vihr.

Hannu Kaskela, PP

Janne Kuisma, M11

Auli Laine, Vihr.

Heikki Leisti, Vas.

Anssi Lepistö, Vihr.

Ilari Mäkimattila, PP

Aleksi Mäntylä, Vihr.

Kirsi Ojansuu, Vihr.

Antti Papinniemi, M11

Aino-Kaisa Pekonen, Vas.

Päivi Sieppi, Vihr.

Alpo Suhonen, Vihr.

Marko Suomi, Vihr.

Eero Yrjö-Koskinen, Vihr.

 

 

Pirkanmaan vaalipiiri

 

Ulriikka Aarnio, Vihr.

Jussi-Pekka Ahonen, SDP

Ulla-Leena Alppi, Vas.

Eveliina Asikainen, Vihr.

Riitta Haapala, KD

Hanna Hakko, Vihr.

Severi Helle, Vas.

Petra Hietalahti, VP

Panu Horsmalahti, PP

Mika Isomaa, PP

Mervi Janhunen, Vihr.

Maija Kajan, Vihr.

Harri Kivistö, PP

Niina Koivuniemi, Vas.

Anna Kontula, Vas.

Hannu Lehikoinen, Vas.

Emilia Lehtomäki, Vas.

Joonas Lepistö, SDP

Leo Lähde, Vihr.

Sanna Marin SDP

Riku Merikoski, Vihr.

Minna Minkkinen, Vas.

Maria Morri, PP

Emilia Olkanen, Vihr.

Olli-Poika Parviainen, Vihr.

Miska Paulorinne, SDP

Jukka Peltokoski, Vas.

Jarmo Puskala, Vas.

Pekka Salmi, SDP

Aziz Sheikhani, Vihr.

Olli Soppela, PP

Minna Sorsa, Vihr.

Sinnikka Torkkola, Vas.

Oras Tynkkynen, Vihr.

Pia Viitanen, SDP

Johanna Ylihaveri, KD

 

 

Kymen vaalipiiri

 

Annika Aalto-Partanen, Vihr.

Katja Andrejev, Vihr.

Leena Griinari, Vihr.

Hanna Holopainen, Vihr.

Ilkka Johansson, Vihr.

Hanna-Kaisa Lähde, Vihr.

Tiia Meuronen, Vas.

Tero Ponto, Vas.

Pentti Tiusanen, Vas.

                            

 

Etelä-Savon vaalipiiri

Rauni Berndt, Vihr.

Tanja Hartonen-Pulkka, SDP

Heli Järvinen, Vihr.

Martta Kantele, Vihr.

Veli Liikanen, Vihr.

Risto Mykkänen, Vas.

Sini Savolainen, Vas.

Mikko Siitonen, Vihr.

Julia Vatanen, Vas.

Ville Vehviläinen, Vas.

Heikki Vento, Vihr.

 

 

Pohjois-Savon vaalipiiri

 

Iiro-Pekka Airola, Vihr.

Minna Heikka, Vihr.

Asko Julkunen, SKP

Aki Järvinen, M11

Tero Kankaanperä, Vihr.

Heidi Komulainen, Vas.

Kaisa Korhonen, Vas.

Hetti Rytsy, Vihr.

Sara Sajaniemi, Vihr.

Aino Syrjänen, KD

 

 

Pohjois-Karjalan vaalipiiri

 

Jussi Airaksinen, Vihr.

Taru Anttonen, Vihr.

Juha Hakulinen, Vihr.

Christian Harle, Vihr.

Mikko Häkkinen, Vihr.

Minttu Massinen, Vihr.

Ilari Papinniemi, M11

Kari Rissanen, Vihr.

Krista Mikkonen, Vihr.

Milla Pyykkönen, Vas.

Roope Tahvanainen, Vihr.

Jarmo Tolvanen, SDP

Jaakko Turunen, Vas.

 

 

Vaasan vaalipiiri                   

 

Eila Aarnos, Vas.

Hanna Cygnel, Vihr.

Marko Korvela, SKP

Outi Pantsar, Vihr.

Henna Rantasaari, Vihr.

Lea Sippola, Vas.

 

 

Keski-Suomen vaalipiiri

 

Touko Aalto, Vihr.

Maia Fandi, Vihr.

Paloma Hannonen, Vihr.

Nina Hirsiaho, Vihr.  

Katariina Kautto, Vas.

Sonja Kekkonen, SDP

Minna Kilpala, Vihr.

Johannes Kuhmonen, Vas.    

Ari Jäntti, Vihr.    

Joanna Kurki, PP       

Tony Melville, SDP

Katja Minkkinen, Vas.

Aino Partonen, PP

Essi Pöysti, Kok.

Jarmo Ritanen, Vas.

Tuomas Santakallio, PP

Miriam Sato Ramirez, Vas.

Elina Sillanpää, Vihr.

Niina Simanainen, Vihr.

Satu K. Simonen, SKP

Tero Toivanen, Vas.

Henna Virkkunen, Kok.

 

 

Oulun vaalipiiri                      

 

Sirkku Asheesh, Vihr.

Satu Haapanen, Vihr.

Janne Hakkarainen, Vihr.

Sakari Hankonen, Vihr.

Johan Heino, Vihr.

Paavo J. Heinonen, Vas.

Kaarina Kailo, Vas.

Mari Kangas, Kok.

Marika Kemppainen, Vihr.

Jonas Kettunen, SKP

Sirkku Kianto, KD

Tiina Partanen, SDP

Hanna Sarkkinen, Vas

Otto Simola, Vihr.

 

 

Lapin vaalipiiri

Jan-Mikael Hakomäki, Vas.

Miikka Keränen, Vihr.

Markus Korjonen, Vas.

Laura Raudaskoski, Vas.

Mirja Remes, Vihr. 

Eetu Suominen, Vihr.  

Tuula Sykkö, Vihr.               

Doris Tuohimaa, Vihr.

Heidi Tuominen, SKP

Liisa Virtanen, Vihr.

 

 

Turkistarhaus ja vaalit
Puolueissa on eroja
Miten löytää eläinsuojelumyönteinen ehdokas
Vaalit ja eläinsuojelu
Eläinsuojeluteemaisen vaalikyselyn tulokset


Bookmark and Share