Neljä yritystä pois eläinkokeettoman kosmetiikan listalta

Kansainvälisestä Humane Cosmetic standardista joudutaan poistamaan neljä kansainvälistä kosmetiikkamerkkiä: Caudalie, L’Occitane, Mary Kay ja Yves Rocher. Tämä tarkoittaa sitä, että yritykset poistetaan myös Animalian eläinkokeettoman kosmetiikan listalta, joka noudattaa HCS-järjestelmän ehtoja.

 

Syy yritysten poistoon listalta ovat epäselvyydet Kiinan viennin kanssa: Kiinassa kosmetiikan eläinkokeet ovat pakollisia. Kiinan markkinoille vientiä harjoittavilta yrityksiltä on pyydetty selvitys siitä, ovatko yritykset toteuttaneet Kiinan vaatimat eläinkokeet. Valitettavasti standardista joudutaan nyt poistamaan ne yritykset, joilta ei ole saatu todistusta siitä, että yritykset olisi vapautettu vaadittavien eläinkokeiden toteuttamisesta Kiinassa.

 

Eläinsuojelujärjestöt kampanjoivat nyt aktiivisesti sen puolesta, että Kiina luopuisi kosmetiikkatuotteiden pakollisista eläinkokeista.

 

Lisätietoja aiheesta englanniksi.

 

22.12.2011